Mavzu bo'yicha taqdimot: Markaziy va chizilgan burchaklar." Taqdimot: Aylana ichiga chizilgan burchaklar Yozilgan burchaklar mavzusi bo'yicha taqdimot.

Tavsif:

Ushbu taqdimot maktab geometriya darslari uchun mo'ljallangan multimedia o'quv qo'llanmasidir.

Bu erda to'plangan barcha ma'lumotlar mavzuni optimal ishlab chiqish va tushunishga yordam beradigan chizmalar ko'rinishidagi mavjud misollar bilan aniq tasvirlangan.

Ushbu darsning maqsadi chizilgan va markaziy burchak tushunchalari bilan tanishtirishdir. Talabalar, shuningdek, chizilgan burchakka xos xususiyatlar va ulardan kelib chiqadigan oqibatlar bilan tanishadilar.

Bu erda taqdim etilgan material taqdim etiladi aniq tilda, uchun optimal tarzda moslashtirilgan tez idrok etish mantiqiy formulalarning aniqligi va qat'iyligini saqlab qolgan holda, maktab darajasidagi o'quvchilar.

Ish talabalarga tegishli tushunchalar bilan tanishish imkoniyatini beradi, shuningdek burchaklarning asosiy turlarini takrorlaydi. Bundan tashqari, ular aylana ichiga chizilgan burchak xossalarining isbotlarini tushuna oladilar, shundan so'ng ular ushbu teoremadan kerakli natijalarni olishlari mumkin bo'ladi. Shuningdek, ular o'tilgan mavzuni tayyor chizmalar bilan jihozlangan topshiriqlar bo'yicha dastlabki mustahkamlashni amalga oshiradilar. Ish diqqat, kuzatish va mantiqni rivojlantirishga yordam beradi.

Ish quyidagi bloklardan iborat:

  • Burchaklar turlari.
  • Chizilgan burchakning xossalari.
  • Maqsadlari aylana ichiga chizilgan turli burchaklarning daraja o'lchovini topish bo'lgan masalalar. Ular o'tilgan barcha materiallarni takrorlash va zarur birlashtirish uchun xizmat qiladi.

Turkum:

Slaydlar:

Ma'lumot:

  • Materialning yaratilgan sanasi: 2013 yil 08-may
  • Slaydlar: 13 ta slayd
  • Taqdimot faylining yaratilgan sanasi: 2013 yil 08-may
  • Taqdimot hajmi: 345 KB
  • Taqdimot fayli turi: .rar
  • Yuklangan: 694 marta
  • Oxirgi yuklangan: 2019-yil 15-oktabr, soat 16:45
  • Ko'rishlar: 2411 ko'rish

Markaziy burchak- aylana markazida tepasi bo'lgan burchak. Markaziy burchak u joylashgan yoyning daraja o'lchoviga teng . Yozilgan burchak- uchi aylana ustida yotgan va ikkala tomoni bu aylana bilan kesishadigan burchak


Markaziy burchak

Bu aylananing markazida joylashgan burchak.


Markaziy burchakka mos keladigan aylana yoyi

Bu burchak ichida joylashgan aylananing qismi

Dumaloq yoyning daraja o'lchovi

Bu mos keladigan markaziy burchakning daraja o'lchovidir.

= AOB


Yozilgan burchak

Bu uchi aylana ustida joylashgan va tomonlari aylana bilan kesishadigan burchak.



Doira bilan bog'langan burchaklar haqidagi teoremalarni isbotlash Teorema 1 . Kattalik yozilgan burchak qiymatining yarmiga teng markaziy burchak, xuddi shu yoy ustida joylashgan. Isbot . Keling, avval chizilgan burchakni ko'rib chiqaylik ABC, tomoni Miloddan avvalgi qaysi diametri doira, va markaziy burchak AOC

Segmentlardan beri A.O. Va B.O. bor aylana radiusi, Bu uchburchak AOB – teng yon tomonlar va burchak ABO burchakka teng OAB . Chunki burchak AOC hisoblanadi uchburchakning tashqi burchagi AOB, u holda tengliklar to'g'ri bo'ladi

Shunday qilib, chizilgan burchakning tomonlaridan biri aylananing markazidan o'tgan taqdirda 1-teorema isbotlangan.


Endi aylananing markazi chizilgan burchak ichida joylashgan holatni ko'rib chiqing.

va bu holatda 1-teorema isbotlangan.

Aylana markazi chizilgan burchakdan tashqarida bo'lgan vaziyatni ko'rib chiqish qoladi

Bunday holda, tenglik to'g'ri bo'ladi

bu 1-teoremaning isbotini to'ldiradi.

"Doira va doira geometriyasi" - Doira va doira. Atrof. L=2?R. Doira maydoni. Doira. Bilasizmi: aylana. Doira bilan chegaralangan figuraga aylana deyiladi. Tarixiy ma'lumotlar.

"Ayra" - aylana. Qadimgi Misrda ular bunga ishonishgan??3.16. Qanchalik ko'p bilsam, shuncha ko'p ish qila olaman. Buyuk matematik Eyler. Eyler. Qadimgi Yunonistonning buyuk olimi Arximed. R - aylananing radiusi. IN Qadimgi Rim deb o'yladim ?? 3.12. Qadimgi Misr. Atrof. Amaliy ish"Qahva qutilarini o'lchash." ?? 3.14.

"Doira tenglamasi" - segment o'rtasining koordinatalarini topish formulasini yozing. Takrorlash. Jadvalni to'ldiring. Berilgan aylananing diametri AB bo'lsa, markazning koordinatalarini va radiusini toping. A(1;?1), B(0;8), C(?3;?1) nuqtalar (x + 3)2 + (y? 4)2 = 25 tenglama bilan aniqlangan aylanada yotishini tekshiring. Bir doira berilsin. Nuqtalar orasidagi masofani (segment uzunligi) topish formulasini yozing.

"9-sinf doirasi" - Muammolar. Doira tenglamasi. Aylana markazidan tekislikning berilgan nuqtasigacha bo‘lgan masofa d, aylana radiusi R bo‘lsin. Berilgan: M (-3; 4) – aylana markazi O (0; 0) – aylana ustidagi nuqta. No 2 Markazi M (-3; 4) nuqtada koordinata boshi orqali o’tuvchi aylana tenglamasini chiqaring. O (ho, oo) - aylananing markazi, A (x; y) - aylananing nuqtasi.

“Daylanaga tangens darsi” - OD = 3 sm bo'lsa, BC uzunligini hisoblang. Umumiy dars. Yechish: 1-topshiriq. Teng yonli uchburchak yasang. Berilgan aylanaga tangens chizing. Muammoni hal qilish. Berilgan: env.(O;OM), MR – tangens, burchak KMR=45?. AC chiziq berilgan aylanaga tegishini isbotlang. Amaliy ish.

"Raqamli doira" - Raqamli doira. 4. Son aylana yoyining analitik belgilanishi. Ma’ruza mazmuni: Manfiy sonlar. 3. Raqamlar aylanasidagi "yaxshi" raqamlar (1-tartib, 2-chizma). 3. Son doira yoyining analitik belgilanishi. Raqamlar aylanasidan berilgan songa mos keladigan nuqtani toping: Son qatori.

Jami 21 ta taqdimot mavjud

Dars mavzusi: Aylana ichiga chizilgan burchaklar. 9-sinf.

Dars maqsadlari:

Tarbiyaviy: chizilgan va markaziy burchak tushunchalari, chizilgan burchak teoremasi va uning oqibatlari bilan tanishish. Teorema va uning natijalaridan foydalanib masalalar yechishni o‘rganing. Kuchsiz o’quvchilar bilimini mustahkamlash, o’rtacha va yaxshi o’quvchilar bilimini mustahkamlash va kengaytirish.

Tarbiyaviy: o‘quvchilarda tahlil qilish, taqqoslash, umumlashtirish, dalillarni yaratish, kuzatishlar o‘tkazish, faoliyatni rejalashtirish ko‘nikmalarini shakllantirish.

Tarbiyaviy: matematik nutq madaniyatini tarbiyalash; javob rejasini tuzish; o'zaro nazorat va o'z-o'zini nazorat qilish ko'nikmalarini shakllantirish.

Uskunalar:

    Multimedia proyektor

    Test (mustaqil ish)

    Guruh ishlari uchun topshiriq kartalari

    To'q sariq va ko'k rangdagi kartalar.

Darsning borishi:

Salom, o'tiring. Bugun bizda muhim, yangi mavzu bor, ushbu mavzu bo'yicha topshiriqlar Davlat Fanlar akademiyasida va Yagona davlat imtihonida mavjud.

Dars mavzusining nomi nima va bugungi darsdan maqsad nima, biroz keyinroq ayting.

Va hozir takrorlaylik o'rganish uchun zarur bo'lgan ba'zi tushunchalar yangi mavzu.

1. Doiradagi ikkita nuqtani tutashtiruvchi va markazdan o`tuvchi kesma qanday nomlanadi.

2. Aylana necha darajaga teng? (slayd)

3. Qaysi figuraga burchak deyiladi?

4. Cho'qqilari aylana ustida yotgan uchburchak........ deyiladi? (slayd)

5. Qanday figuraga aylana yoyi deyiladi? (slayd)

6. Har bir burchakda...... bormi?

Biz vazifalarni bajaramiz:

ABC burchagining daraja o'lchovini hisoblang.

C burchagi AOC = 120 0

Talabalar javoblari. Bu vazifalar muammoli bo'lib qoldi.

Topishingiz kerak bo'lgan burchak qanday qurilganiga e'tibor bering. Burchakning tepasi qayerda?

Burchakning tomonlari qanday? Bu burchakni nima deb atash mumkin?

Bu yangi tushunchami? Demak, darsimizning mavzusi......(talabalarning javoblari)

Keling, "Ayra ichiga chizilgan burchaklar" darsining raqami va mavzusini yozamiz. (slayd)

Darsimizning maqsadi nima? (talabalarning javoblari)

Talabalar uchun darsning maqsadi:

Yozilgan burchakning yangi tushunchasi bilan tanishish; chizilgan burchakka oid qo'shimcha tushunchalar; chizilgan burchakning daraja o'lchovini hisoblashni o'rganish; mustaqillikni rivojlantirish.

Chizilgan burchakni tuzing va ta'rifini yozing.

(talabalarning javoblari) ta'rifli slayd

Cho'qqisi aylananing markazida joylashgan burchakni tuzing.

Bu burchakni nima deb atash mumkin? (talabalarning javoblari) Ta'rif bering.

Ta'rif slayd.

Mashq qilish. Bu burchaklar markaziy yoki chizilganmi?

Markaziy va chizilgan burchaklarning tomonlari aylanani …….(yoylar) ga ajratadi.

O'zingiz yaratgan burchaklarning yon tomonlarini kengaytiring va burchak ichida joylashgan yoylarni ta'kidlash uchun qalamdan foydalaning.

Sizningcha, yoyning daraja o'lchovi bormi? Daraja o'lchovi, yoyning daraja o'lchovi qaysi burchak? (talabalarning javoblari) Slayd

Biz mashqlarni og'zaki bajaramiz. x toping . slaydlar 5 ta vazifa

(bolalar ekranga borib, muammolarning echimini aytadilar)

Keling, hozir qilaylik amaliy vazifa va chizilgan burchakning daraja o'lchovini hisoblashga harakat qiling.

Chizilgan burchakning daraja o'lchovi qaysi raqam bilan bog'lanadi?

Bu shuni anglatadiki, markaziy va chizilgan burchaklar bir xil yoyga tayanishi kerak.

Qurilishlarni yakunlang va hisob-kitoblarni bajaring. Xulosa chiqaring (talabalarning javoblari)

Slayd.

Keling, mashqni og'zaki bajaramiz.

Slaydlar. 6 ta vazifa

Amaliy ish.

Chizilgan burchakni tuzing. U joylashgan yoyni tanlang. Ushbu yoyga asoslanib yana bir nechta chizilgan burchaklarni tuzing. O'lchovlarni bajaring va xulosa chiqaring. (talabalarning javoblari)

Yarim doira asosida chizilgan burchakni quring. Xulosa (talabalarning javoblari)

Slayd.

Muammoni hal qilish 7-9 slaydlarda.

Guruhlarda ishlash.

Ishni yakka tartibda bajaramiz va guruhdagi talabalar bilan tekshiramiz.

Keling, tekshiramiz.

Darslikdagi materialni takrorlaymiz

Keling, dars boshida bajara olmagan vazifalarimizga qaytaylik.

Muammoni hal qilish.

Mustaqil ish.

Tengdoshlarni ko'rib chiqish. Slayd.

Bugun darsda nimani o'rgandingiz? (talabalarning javoblari)

Agar bugun hamma narsani tushunsangiz - apelsin kartasi

Agar siz barcha materialni tushunmasangiz - ko'k karta.

Reytinglar.

Uy vazifasi : 13-16-sonli 107-band 48 (a), 49. Arxitekturada yozilgan burchaklarni qo'llash.