XV Всеросійський конкурс "Кращий урок листа" набирає сили. XV Всеросійський конкурс "Кращий урок листа" набирає чинності Найкращий урок листа теми

«Найкраща методична розробка проведення

уроку листа»

Мета уроку:

    Ознайомити учнів із історією виникнення поштової служби.

    Закріпити вміння та навички щодо використання у мові звернень та розділових знаків при них.

    Ознайомити із різноманітними способами складання листів.

Завдання уроку:

Освітні.

    Відроджувати російські традиції епістолярного жанру.

    Зосередити увагу учнів на цінностях рідної мови.

    Навчити грамотне оформлення листів.

Розвиваючі:

1.Сприяти формуванню інформаційної культури.

2. Сприяти розвитку навички використання епістолярного жанру.

Виховні.

1. Дати можливість проявити себе у написанні листа.

2. Виховувати здібності підтримувати дружні стосунки з людьми різного віку.

3. Спільно з учнями визначити, кого вважають своїми друзями.

Проблемне питання:

У чому своєрідність творів епістолярного жанру?

Слайд №1-3

Обладнання: фотовиставка та презентація на тему «Дивовижна пошта», портрет О.С. Пушкіна та його няньки, презентація на тему «До кого і як ми можемо звернутися?», мультимедійна установка.

Хід уроку.

    Організаційний момент.

    Запис теми та епіграфу до уроку.

    Знайомство учнів із цілями нашого уроку, постановка освітніх завдань.

    Вступне слово вчителя про поштову службу з одночасним представленням презентації на тему «Дивовижна пошта».

Листи почали надсилати в ті далекі часи, коли люди ще не володіли писемністю. Правителі хотіли знати про плани сусідніх держав, купців цікавили можливості торгівлі в інших містах та країнах, а дівчата мріяли отримати звісток від коханого.

Виявляється, проблема в способах передачі інформації виникла дуже давно, і різні народи навчилися її вирішувати. В Африці використовували барабани, індіанці за допомогою диму своїх багать «писали листи» сусіднім племенам, в Монголії користувалися кольоровими клаптями.

Наступним етапом розвитку поштових повідомлень було використання гінця – «скорохода», а потім і поштових селян, які мчали від одного селища до іншого.

Зовсім інше життя пішло, коли винайшли писемність. 4000 тисяч років тому невідомий художник на стіні гробниці зобразив воїна, який передавав послання начальнику. А ось уIIIтисячоліття до н. ассирійці та вавилоняни винайшли «поштовий конверт» із обпаленої глини.

А як встановлення поштового зв'язку проходило на Русі? Ще до монгольської навали князівські депеші без затримки доставлялися з кінця до кінця держави. Пізніше з'явилися кибитки, а потім і «трійки», які під хвацьким розбійницьким посвистом летіли трактом. Невдовзі свист змінили на дзвінкоголосі дзвіночки.

Починаючи з 17 століття, пошта Росії зазнавала багато змін, брала участь у війнах та важливих будовах, піднімала країну з руїн та допомагала людям підтримувати один одного у важких життєвих ситуаціях.

(Використано матеріал журналу «Піонер» №1 2003 року).

Слайд №4.

4.Питання до класу.

Хто з вас, хлопці, зміг знайти якісь цікаві історії про

поштової служби?

Відповіді учнів (можна заздалегідь підготувати невеликі доповіді)

1учень . Я чув про використання поштою Європи ріжка, на заклик якого до поштових кур'єрів поспішали охочі отримати або надіслати листа. Кур'єри мали право трубити в ріжок, зустрічні екіпажі повертали убік, а міська варта відчиняла ворота. Згодом голосистий ріжок став символом поштової служби. Однак у Росії ріжок не прижився. Сільські батюшки споконвіку лякали людей: «Наприкінці світу прийде на землю диявол. І засурмить перший архангел у трубу». Почувши звук поштового ріжка, богобоязливі мужики кидалися врозтіч по лісах та по болотах ховатися: «Диявол їде! Кінець світу настає!

Слайд №5

2 учень. Я хочу розповісти про поштових голубів, які теж добре послужили поштовій справі. Це незвичайний птах! Куди голуба не завези - все одно додому повернеться. Так ось, голубина пошта виникла ще у давніх греків та єгиптян. У 12-13 століттях поштовий голуб коштував стільки ж, як і арабський скакун. У голубів чимало заслуг перед людством. У 1871 році під час облоги Парижа вони доставили більше мільйона листів, на подяку парижани поставили голубу пам'ятник. А в Англії поштовий голуб №888 за геройські заслуги під час Першої Світової війни отримав звання полковника. І таких історій безліч, всіх і не розкажеш…

(Використаний матеріал журналу «Піонер» №1 2003 року, або будь-яким іншим прикладомдрукованого видання).

Слайд №6

II . Основний зміст уроку.

1. Слово вчителя.

У житті нам часто доводиться писати листи друзям, рідним, знайомим, дорогим та близьким людям. Чи вміємо ми складати їх так, щоби принести своїм посланням радість, зігріти душу? Я хочу познайомити вас із віршем А.С.Пушкіна, адресований його другові «І.І.Пущину».

Мій перший друг, мій друг безцінний!

І я долю благословив,

Коли мій двір усамітнений,

Сумним снігом занесений,

Твій дзвіночок оголосив.

Молю святе провидіння:

Дарує ту ж втіху,

Так осяє він ув'язнення

Променем ліцейських ясних днів!

Слайд №7

Цей вірш написано у 1826 році, тоді при написанні листів використовували своєрідні звернення до друзів та близьких. Наприклад, «Дорогий друже!», «Вельмишановний пане!» та інші. А з якої фрази ви починаєте листа другу?

Учні пишуть та зачитують уривки з листів своїм друзям.

2. Слово вчителя . Пам'ятаєте пушкінське послання «Няні», Яковлєвій Аріні Родіонівні, яка для поета була найближчим і вірним другом?

Слайд №8

Учень читає напам'ять вірш.

Подруга днів моїх суворих,

Голубка старенька моя!

Одна в глушині соснових лісів

Давно, давно ти чекаєш на мене.

Ти під вікном своєї світлиці

Горюєш, ніби на годиннику,

І зволікають щохвилини спиці

У твоїх наморщених руках.

На чорний віддалений шлях:

Туга, передчуття, турботи

Тіснять твоє груди.

То здається тобі…

Вчитель. Як гарно зображений поетом будиночок няні, і вона сама зі спицями в руках. Адже, правда, хочеться намалювати все це за пушкінськими рядками? Давайте подумки увійдемо у ворота, прочинимо двері в кімнату. Біля дубового столу сидить стара няня з в'язанням у руках. Тепло та затишно в кімнаті.

Вчитель.

Які асоціації викликає у вас намальована нами картина?

Відповідь учня.

Це нагадує мені будинок моєї бабусі, там теж тепло та затишно, завжди пахне пиріжками та молоком. Моя бабуся є для мене таким самим великим другом, як і няня для великого поета.

Слайд №9

Вчитель. Так, ти маєш рацію, бабуся також може бути другом. Але іноді мені доводиться чути, як онуки розмовляють зі своїми бабусями. Як думаєте, чи приємно їм, коли ви, заходячи до будинку, крикнете: «Привіт, ба! Ти чайник поставила? Начебто нічого образливого ви в цьому не бачите, але зневажливий тон, неласкове звернення засмучують серце близької людини. Ні, не просте це мистецтво – звернення до людини! Найголовніше – не запізнитися з посланням, із добрими словами, які часом так хочеться почути близьким людям. Буває, що збирався написати листа, сказати добре слово - все було колись, а потім серце палитиме вічне каяття. Так і сталося з одним хлопчиком, послання якого я пропоную уважно прочитати та винести урок із нього на все життя.

«Доброго дня, дорога і улюблена бабусю!

Ось я й пишу тобі листа. Ти навіть не просила, я сам сів та пишу. Я живу добре, тільки сумую за тобою дуже-дуже. Бабусю, люба, я тепер пам'ятаю твої руки, вони всі в зморшках. Навіть пам'ятаю, як пахнуть вони оладками і сонечком. Я дуже погана людина, а ти нізащо мене любила. Тепер я навчився любити тебе, але ти цього не знаєш.
Бабуся, рідна, я стану хорошим, правда-правда! Мені тепер дуже соромно… Ти пробач мені за те, що не писав тобі листів, за те, що не ходив тебе провідувати, коли лежала в лікарні. Я тоді не вмів думати, що тебе просто не може стати.

Я пам'ятаю, як ти мені в лікарні сказала, що людина жива доти, доки її пам'ятають. Я тебе довго-довго пам'ятатиму, завжди.

Я тільки втихомирюю себе тим, що тобі зараз, коли ти померла, не боляче…

Вчитель . Я думаю, тут не треба щось говорити, всі слова видно у ваших очах. Спробуємо не повторювати помилку онука - підлітка і напишемо бабусі листа. Спробуйте в ньому попросити прощення за всі хоч і малі, але образи.

Слайд №10

1 учень. Привіт, люба моя бабусю! Поспішаю порадувати тебе своїм листом. Напевно, ти як завжди клопочешся на кухні? Мені дуже не вистачає тебе, твоєї посмішки, твоїх млинців на сніданок. Вибач мені за те, що вередував за обідом, вимагав надто багато уваги до своєї персони. Мабуть, я ще не настільки дорослий, як хочу здаватися. На цьому писати закінчую, новини ще немає. До побачення, твій улюблений онук Данило.

2 учень. Дорога бабусю, минуло всього кілька днів відколи ти поїхала. Мені здається, що минула ціла вічність. Я спеціально йду зі школи дуже повільно, сподіваючись на диво - побачити тебе, почути твій голос. Мені дуже шкода, що тебе не проводила. Занадто весело було кататися на санчатах із друзями, я, на жаль, забула про тебе. Мені, щоправда, дуже соромно. Вибач, будь ласка, якщо можеш. До побачення, твоя маленька онучка Катя.

Вчитель. Діти, зверніть увагу на те, якими словами закінчують листи ваші однокласники: «До побачення, твій улюблений онук», «твоя маленька внучка». Як ви вважаєте, чи немає тут помилки?

Учень. Так, помилка тут є. Хлопчик не правий у тому, що він неправильно повідомив ім'я того, хто писав. Не можна забувати про особистий підпис, який не просто повідомляє ім'я, а й виражає ставлення до адресата. Потрібно було підписати словами: "Твій люблячий онук", таким чином, показуючи своє ставлення до бабусі.

Вчитель . Кого ще, окрім бабусі, ви можете назвати своїм другом.

Учні кожного ряду пропонують свій варіант. (Мама, тато, вчитель)

Я пропоную написати листа вашим старшим друзям. Тільки не забудьте правильно звернутися до них та грамотно завершити своє послання.

Учні пишуть і зачитують уривки зі своїх листів.

Слайд №11

1Учень. Привіт, мамо! Як довго ти пробудеш у своєму відрядженні? Нам без тебе так нудно. Я згадую пісеньку, в якій говориться, що тато у сім'ї найголовніший. Я з цим згодна, але тільки пекти оладки і варити какао він не може, а так часом хочеться отримати смачний сніданок. Тато теж приєднується до мого листа. Ми чекаємо на тебе, приїдь швидше. Кохаємо, цілуємо. Ми.

Слайд №12

2 учень. Привіт, тату! Писати довгого листа не буду. Скажу лише одне: сподіваюся, що бабусі скоро полегшає, і ти приїдеш. Ти не забув, що обіцяв порибалити? З нетерпінням чекаю на тебе. Поки що.

Слайд №13

3 учень. Здрастуйте, Тетяно Василівно! Поспішаю привітати Вас із Днем Тетяни. Хочу сказати Вам велике спасибі за ті чотири роки, що я провчився у початковій школі. Це був чудовий час, радісний і безтурботний. Зараз я став старшим, зі мною вже ніхто з учителів не няньчиться і не вмовляє. Доводиться звикати до нової ситуації. Однак я часто згадую Вас, тому йду до школи із задоволенням.

Загалом Вам доброго, до побачення.

III . Підсумок уроку.

Вчитель. Тепер ми з вами зрозуміли, що важливим є не лише правильний та грамотний початок листа, його основний зміст, а й закінчення послання. У ньому завжди висловлюють якісь почуття, побажання, прощальні вітання та очікування відповіді. Таке написання виражає вашу близькість і благоговіння, тобто глибоку повагу. Не забудьте, що у посланнях до людей ти звертаєшся на «ви». Цей займенник завжди пишеться з великої літери на знак поваги.

Вчитель. Наприкінці нашого уроку я запрошую вас знову повернутися до збірки поезій А.С.Пушкіна. Скільки послань він відправив близьким та далеким друзям, та завжди вчасно. Чому? Та тому, що вони завжди були щирими, що йдуть від серця до серця. Але є в нього коротеньке віршоване послання безадресне або, вірніше, сказати, адресоване всім людям на всі часи. У тому числі й нам із вами. І якщо ви вивчите його, то зможете у скрутну хвилину втішити їм будь-яку людину, яка занепала, сумує.

Слайд №14

Якщо життя тебе обдурить,

Не засмучуйся, не гнівайся!

У день смутку змирись:

День веселощів, вір, настане.

Серце майбутнім живе;

Справжнє сумно:

Все миттєво, все пройде;

Що минеться, то було мило.

IV . Домашнє завдання. Підберіть листи – послання російських поетів, адресовані своїм друзям та близьким.

21.03.2017 10:33:02

Всеросійський конкурс «Найкращий урок листа»

У тульській філії Пошти Росії чекають творчі роботи на конкурс «Кращий урок листа»

Головною темою XV Всеросійського конкурсу «Найкращий урок листа-2017» оргкомітетом визначено спільну номінацію Пошти Росії та МДУ ім. М.В. Ломоносова «Батьківщину славлю, яка є, але тричі – яка буде». Також Пошта Росії спільно з Міністерством природних ресурсів та екології Російської Федерації оголосила тему, присвячену Року екології: "Що я роблю, щоб зберегти природу Росії".

Питанням охорони природи також буде присвячена номінація «У мене вдома живе амурський тигр», яка орієнтована для учнів середніх та молодших класів. Другий рік поспіль вона проводиться Поштою Росії за підтримки Центру вивчення та збереження популяції амурського тигра. Також недавно з'явилася нова номінація «Лист 2117 року: якою буде природа Росії через 100 років?», засновником якої стала Всеросійська громадська організація «Російське географічне товариство».

Дитячі листи та малюнки, а також методичні розробки педагогів, присвячені проблемам збереження навколишнього середовища та багатьом іншим темам конкурсу, в рамках регіонального етапу прийматимуться до УФПС Тульської області до 10 червня 2017 року за адресою: 300000, м.Тула, проспект Леніна, буд. 33, к. 201, з позначкою на конверті: «На конкурс «Кращий урок листа». З докладними умовами та повним переліком номінацій можна ознайомитись на сайті: https://www.pochta.ru/news-list/item/599050205. Підбиття підсумків та нагородження авторів найкращих листів, за традицією, відбудеться у жовтні і буде приурочено до Всесвітнього дня пошти та Міжнародного тижня листа. На переможців чекають дипломи, а також спеціальні призи засновників номінацій та цінні подарунки від партнерів конкурсу.

Всеросійський конкурс «Найкращий урок листа» проводиться Поштою Росії, Московським Державним Університетом ім. М.В. Ломоносова, Профспілкою працівників зв'язку Росії та Вчительською газетою та щорічно об'єднує понад 100 тисяч школярів та студентів з усіх регіонів країни. У ході конкурсу у школах та інших навчальних закладах по всій країні проводяться відкриті «Уроки письма», на яких учнів знайомлять з історією та традиціями епістолярного жанру, навчають культурі письма.

Загалом у XV Всеросійському конкурсі «Кращий урок листа» оголошено 12 номінацій, серед яких теми, присвячені Батьківщині, захист Батьківщини, дружбу народів, збереження сімейних цінностей, амурський тигр.

Головна тема цьогорічного конкурсу – «Батьківщину славлю, яка є, але тричі – яка буде». Також Пошта Росії спільно з Міністерством природних ресурсів та екології Російської Федерації оголосила нову тему, присвячену Року екології: "Що я роблю, щоб зберегти природу Росії".

Питанням охорони природи буде також присвячена номінація "У мене вдома живе амурський тигр", яка орієнтована для учнів середніх та молодших класів, повідомляє Пошта Росії.

Дитячі листи та малюнки на регіональний етап конкурсу прийматимуться до 15 серпня 2017 року за адресою: 183038, м.Мурманськ, вул.Ленінградська, 27, УФПС Мурманської області – філія ФГУП «Пошта Росії» (з позначкою «На конкурс «Найкращий урок листа» »).

Номінації XV Всеросійського конкурсу «Найкращий урок листа-2017»:

  • «Батьківщину славлю, яка є, але тричі – яка буде» (разом із Московським державним університетом ім. М.В.Ломоносова).
  • «Є така професія – Батьківщину захищати…» (за підтримки Міністерства оборони РФ).
  • "Року екології присвячується: Що я роблю, щоб зберегти природу Росії" (разом з Міністерством природних ресурсів та екології Російської Федерації).
  • "Рецепти щасливої ​​сім'ї" (за підтримки Фонду соціально-культурних ініціатив).
  • «Покоління небайдужих: гаряче серце» (за підтримки Фонду соціально-культурних ініціатив).
  • «З глибини віків. Історії та легенди моєї родини» (за підтримки Спілки письменників Росії).
  • "У мене вдома живе амурський тигр", номінація орієнтована для учнів середніх та молодших класів. Проводиться за підтримки Центру вивчення та збереження популяції амурського тигра.
  • «Уяви, що ти радник нового Генерального секретаря ООН. Яку глобальну проблему ти допоміг(ла) йому вирішити насамперед? Яку б пораду ти дав(-ла), щоб вона впоралася з її рішенням?», номінацію оголошено Всесвітньою поштовою спілкою в рамках Міжнародного молодіжного конкурсу творів епістолярного жанру. Роботи з даної номінації мають бути направлені до оргкомітету не пізніше 01 квітня 2017 року.
  • «Уявимо, що за десять років ти став президентом банку. Твої перші кроки…» (разом із «Пошта Банк»).
  • «Класна історія. Історії трапляються з тими, хто вміє їх розповідати…» (разом із щотижневим дитячим виданням «Класний журнал»).
  • Найкраща методична розробка проведення уроку листа (разом із редакцією ЗАТ «Вчительська газета»).

Положення про конкурс див. нижче.

Фото архіву редакції.

Головна тема цьогорічного конкурсу – «Батьківщину славлю, яка є, але тричі – яка буде». Також Пошта Росії спільно з Міністерством природних ресурсів та екології Російської Федерації оголосила нову тему, присвячену Року екології: "Що я роблю, щоб зберегти природу Росії".

Питанням охорони природи буде також присвячена номінація "У мене вдома живе амурський тигр", яка орієнтована для учнів середніх та молодших класів, повідомляє Пошта Росії.

Дитячі листи та малюнки на регіональний етап конкурсу прийматимуться до 15 серпня 2017 року за адресою: 183038, м.Мурманськ, вул.Ленінградська, 27, УФПС Мурманської області – філія ФГУП «Пошта Росії» (з позначкою «На конкурс «Найкращий урок листа» »).

Номінації XV Всеросійського конкурсу «Найкращий урок листа-2017»:

  • «Батьківщину славлю, яка є, але тричі – яка буде» (разом із Московським державним університетом ім. М.В.Ломоносова).
  • «Є така професія – Батьківщину захищати…» (за підтримки Міністерства оборони РФ).
  • "Року екології присвячується: Що я роблю, щоб зберегти природу Росії" (разом з Міністерством природних ресурсів та екології Російської Федерації).
  • "Рецепти щасливої ​​сім'ї" (за підтримки Фонду соціально-культурних ініціатив).
  • «Покоління небайдужих: гаряче серце» (за підтримки Фонду соціально-культурних ініціатив).
  • «З глибини віків. Історії та легенди моєї родини» (за підтримки Спілки письменників Росії).
  • "У мене вдома живе амурський тигр", номінація орієнтована для учнів середніх та молодших класів. Проводиться за підтримки Центру вивчення та збереження популяції амурського тигра.
  • «Уяви, що ти радник нового Генерального секретаря ООН. Яку глобальну проблему ти допоміг(ла) йому вирішити насамперед? Яку б пораду ти дав(-ла), щоб вона впоралася з її рішенням?», номінацію оголошено Всесвітньою поштовою спілкою в рамках Міжнародного молодіжного конкурсу творів епістолярного жанру. Роботи з даної номінації мають бути направлені до оргкомітету не пізніше 01 квітня 2017 року.
  • «Уявимо, що за десять років ти став президентом банку. Твої перші кроки…» (разом із «Пошта Банк»).
  • «Класна історія. Історії трапляються з тими, хто вміє їх розповідати…» (разом із щотижневим дитячим виданням «Класний журнал»).
  • Найкраща методична розробка проведення уроку листа (разом із редакцією ЗАТ «Вчительська газета»).

Положення про конкурс див. нижче.

Фото архіву редакції.