Khokhloma bērnu darbs. Modelēšanas nodarbība "Zelta Khokhloma"

Plastilinogrāfija "Zelta Khokhloma". Meistarklase ar soli pa solim fotogrāfijas.


Chasovskikh Svetlana Olegovna, pirmsskolas izglītības iestādes Nr.98 skolotāja M.O. Ļubercu rajons Oktjabrskas ciems
Mērķis: plastilīna apdrukas izgatavošana paraugam.
Mērķis: Darbu veidošana Khokhloma glezniecības stilā.
Uzdevumi: Iepazīstināt bērnus ar māksliniecisko tautas amatniecību - Khokhloma glezna, apsveriet tā elementus.
Nostiprini savas prasmes darbā ar plastilīnu.
Iemācieties pats izveidot rakstu, izmantojot Khokhloma glezniecības elementus.
Izkopt mīlestību un cieņu pret mūsu krievu tradīcijām.
Attīstīt roku smalko motoriku.
Attīstīt kompozīcijas prasmes.
Materiāli: vaska plastilīns, kartons, kaudze, zīmulis vai pildspalva bez stieņa.


Khokhloma glezniecība ir spilgta, oriģināla krievu tautas mākslas un amatniecības parādība. Šis tradicionālais mākslas amats radās 17. gadsimtā Ņižņijnovgorodas provincē un savu nosaukumu ieguva no lielā tirdzniecības ciemata Khokhloma, kur visi koka izstrādājumi tika nogādāti izsolē.
Sākotnēji Khokhloma ēdieni tika gatavoti klosteros un bija paredzēti karaļa galmam. Pēc tam, kad tirgos parādījās lēti metāla un māla trauki, kas konkurēja ar Khokhloma, Semjonova izstrādājumu neparastais krāsojums nodrošināja to popularitāti un pārdošanu.
Tātad 19. gs. Khokhloma ēdienus varēja atrast katrā Krievijas nostūrī, kā arī Persijā, Indijā, Vidusāzijā, ASV un Austrālijā. Pēc Pasaules izstādes 1889 Parīzē strauji pieaudzis Khokhloma produkcijas eksports...
1916. gadā Semenovā tika atvērta Mākslinieciskās kokapstrādes skola, kuras pirmie absolventi, kuru vadīja G.P. Matvejevi izveidoja nelielu arteli (1931), kas vēlāk pārauga par lielu Goda zīmes ordeņa Khokhloma Painting ražošanas apvienību.
Kopš 1960. gadu vidus. un līdz šai dienai uzņēmums Khokhloma Painting ir lielākais ražotājs mākslinieciski koka izstrādājumi ar Khokhloma gleznu. Pateicoties talantīgajam kolektīvam, tiek saglabātas un vairotas seno meistaru tradīcijas. Un Semenovas pilsēta pamatoti tiek uzskatīta par Golden Khokhloma galvaspilsētu.
Khokhloma krāsošanas modeļi satur trīs pamatkrāsas: sarkanā, melnā un zelta palīgkrāsas, ko izmanto nelielos daudzumos, ir zaļa un dzeltena. Gleznu uzklāj šī amata meistari - ar otu ar roku bez iepriekšējas marķējuma. Ir divi galvenie Khokhloma glezniecības veidi: “kalns” (sarkanā un melnā krāsā uz zelta fona) un “zem fona” (zelta raksts uz krāsaina fona). Tradicionālie "zāle" un "lapām līdzīgi" ornamenti parasti tiek klasificēti kā "augšējā" glezna. “Zāle” ir glezna, kas ietver zāles stiebru un zaru attēlus, kas krāsoti sarkanā un melnā krāsā uz zelta fona. “Lapai līdzīgā” glezna sastāv no ovālu lapu un ogu attēla, kas parasti atrodas ap kātu. Glezniecība "atbilst fonam" ir balstīta uz lielu zeltainu rakstu uz sarkana vai melna fona.


Mūsdienās daudzas rokdarbnieces sāka izmantot kokgriešanas tehniku ​​- Khokhloma glezniecību. Šī stila zīmējumi tiek izstādīti ne tikai grebumu veidā, bet arī izšuvumos, dekupāžā, stikla apgleznošanā utt. Un jūs varat redzēt, ka šis stils ir ļoti labi integrējies mūsu dzīvē. Tas lieliski harmonizējas ar visām rokdarbu tehnikām.

Soli pa solim darbu izpilde.

Ņemsim kartona loksni Uz tās nejaušā secībā novietojiet no sarkanā plastilīna izgatavotus lielu ziedu centrus, es izveidoju trīs.


Pievieno dzeltenos un sarkanos zirņus.


Ņemam dzelteno plastilīnu, izveidojam nelielu pilienu un piešķiram tam ziedlapiņas formu, katram ziedam izveidoju 6 ziedlapiņas.


Novietojiet to ap vidu.


Ja tev viss patika. Mēs sākam nospiest ziedlapiņas un nospiest tās spēcīgāk ar kaudzi, zīmējot modeli.


Mēs veidojam zarus ar plānām desām, novietojot tos uz kartona nejaušā secībā.


Mēs veidojam lapas no plastilīna lāses, piešķiram tai formu, nezīmējot attēlu.


Uzliekam uz zariem, nospiežam un ievelkam dzīslas kaudzē, stingrāk uzspiežot lapiņu uz kartona.


Pievienojiet mazas lapiņas, aizpildot vietu pēc iespējas vairāk.


Tagad veidosim mazus ziedus, kas sastāv no sarkaniem un dzelteniem zirnīšiem.


Pievienojiet melno zirni centrā un nospiediet dzeltenās ziedlapiņas ar zīmuli vai pildspalvu bez stieņa.


Pievienosim savam darbam vēl lapas un zarus (pēc izvēles). Mūsu darbs ir gatavs.

PAŠVALDĪBAS BUDŽETA PIRMSKOLAS IZGLĪTĪBAS IESTĀDE
"BĒRNUDĀRZS "KOLOBOK" S. PEROVO" SIMFEROPOLES RAJ
KRIMAS REPUBLIKA

Abstrakts

tieši izglītojošas aktivitātes

Priekšmets: "Zelta Khokhloma"

Izglītības joma: "Mākslinieciski un estētiski

attīstība"

Sagatavojusi skolotāja

Vecākā logopēdiskā grupa

MBDOU "Bērnudārzs "Kolobok"

S. Perovo", Simferopoles rajons

Kononova Tatjana Vitāljevna

Uzdevumi:

Izglītības: turpināt iepazīstināt bērnus ar Khokhloma glezniecību, mācīt, kā attēlot glezniecības elementus, izmantojot plastilīnu, izmantojot veidnes, pareizi lietot rīku - kaudzi, nostiprināt velmēšanas un velmēšanas paņēmienus;

Izglītības:attīstīt kompozīcijas izjūtu, spēju skaisti sakārtot zīmējumu uz dotā silueta, sensoromotoriskās prasmes - konsekvenci acu un roku darbā, radošo domāšanu, iztēli, uzmanību;

Izglītības:audzināt interesi par tautas amatniecību un tradīcijām, savstarpēju cieņu un vēlmi darboties kopā;

Materiāls: vaska plastilīns dzeltenā, zaļā un sarkanā krāsā, tukšs panelis no melna kartona, krāvumi, dēļi modelēšanai, lapu, ziedu un putnu raksti, krievu tautasdziesmu audio ieraksti “Ak, cirtaini pīlādž”, “pīlādzis”, melodijas ar ditties par Khokhloma, eksponē tautas amatnieku gadatirgus no Gžeļas, Žostovas, Khokhlomas.

Priekšdarbi: lasīt dzejoļus par tautas amatniecību, aplūkot albumus ar tautas gleznu elementiem / Zhostovo, Gzhel, Khokhloma /, mācīties sakāmvārdus par darbu, tautas daiļdarbiem, veidot veidnes un pīlādžu zarus - kriuls no dzeltenā vaska plastilīna;

Vārdu krājuma darbs: plastilinogrāfija, paneļi, Khokhloma, Gzhel, Zhostovo; Tiešās izglītības aktivitātes.

Bērni ienāk grupā un stāv puslokā, sveicot viesus: "Laipni lūgti, dārgie viesi!"

1.Ievadot spēles situāciju.

Skolotāja vērš bērnu uzmanību uz skaisti noformētu grupu tautas stilā.

Puiši, paskatieties uz neparasto atmosfēru mūsu grupā. Šodien pie mums ir amatnieku tirdziņš.

Kas zina, kas ir tautas amatniecība?/bērnu atbildes/

Tiesa, ilgu laiku tautā labu slavu baudīja labi amatnieki, kas izgatavoja un pēc tam apgleznoja skaistus traukus un sadzīves priekšmetus. Kā viņi runāja par tādiem meistariem?

- "Pamatnieks!"

Tieši tā, tagad es jums lasīšu mīklas, un jūs mēģināt uzminēt, par kādiem tautas gleznu veidiem mēs runājam.

Bērni apsēžas uz paklāja. Skolotāja min mīklas par tautas gleznu veidiem.

*Sniegbaltās margrietiņas

Viņi to uzklāja uz paplātēm

Rozes, magones, neaizmirstami

Viņi uzziedēja melnā laukā./Žostovas glezna/

Skolotājs uzliek uz molberta attēlu, kurā attēlots izstrādājums Žostovas glezniecības stilā.

Labi darīts, puiši, ar ko Žostovo glezna atšķiras no citām gleznām?/Bērnu atbildes/

Jā, patiešām, ziedi, kas atrodas uz melna fona, atšķir šo gleznu no citām. Nākamā mīkla.

*Šis ēdiens ir vienkārši brīnums,

Zilā krāsa darbojas visur

Un piedzimst modelis -

Es nevaru atraut acis./Gžela glezna/

Tiek parādīts attēls ar attēlu Gžeļa glezna.

Puiši, atcerieties, kāpēc Gžeļas pilsētas amatnieki savai gleznai izvēlējās zilo krāsu /bērnu atbildes/?

Pēdējā mīkla, klausieties uzmanīgi.

*Visas lapas ir kā lapas

Šeit visi ir zeltaini,

Cilvēki šo skaistumu sauc.../Hokhloma/

Puiši, kādus Khokhloma tautas glezniecības elementus jūs zināt /bērnu atbildes/?

Ir gleznu veidi, kurus var aprakstīt vienā vārdā. Piemēram, Gželu sauc par zilu, jo tajā ir daudz zilas krāsas, bet kā jūs vienā vārdā teiktu par Khokhloma? Kas tas ir?/Zelta/

Puiši, pagatavosim rudens dāvanas jūsu vecākiem ar šīs gleznas motīviem, jo ​​Khokhlomā ir tik daudz zelta monētu rudens krāsas. Tie ir brīnišķīgi paneļi – gleznas, kuras var piekārt pie sienas. Atkārtosim šo vārdu. Alīna, lūdzu, atkārtojiet šo vārdu. Krāsošanu veiksim nevis ar krāsām, bet gan ar vaska plastilīna palīdzību. Šo metodi sauc par "plasticinogrāfiju". Atkārtosim šo vārdu. Individuālas atbildes.

Vai zināt, ka tautas amatnieki strādāja ne tikai pa vienam, bet arī divatā un trijatā, lai palīdzētu un papildinātu viens otru. Mēģināsim izveidot paneli pa pāriem. Man ir kaste ar čipsiem, paņemam čipu un apsēžamies pie galda ar tādu pašu krāsu. Ir interaktīva spēle “Atrast pāri”. Bērni ieņem savas vietas. Skolotājs stāsta un rāda soli pa solim izpilde strādāt.

Lūdzu, ņemiet vērā, ka mēs jau esam sākuši veidot paneļus iepriekšējā nodarbībā? Ko mēs ar tevi jau esam izdarījuši /Criul/?

Vispirms es uztaisīšu putnu. Lai to izdarītu, es paņemšu dzeltenu plāksni, uzlieku virsū putna veidni, apvelku to un izgriezu, izmantojot kaudzi, un pievienoju apļa vidū. Tad es izgriezīšu lapas un pielikšu tās pie pīlādža zara. Tālāk ņemšu sarkanā plastilīna bumbiņu un ar taisnām rokas kustībām izrullēšu plānu rullīti, sagriežu kaudzēs vienādus stieņus, saritināšu pīlādžu ogas un ar presēšanas tehniku ​​piestiprinu pie paneļa. Pēc tam, izmantojot šablonu, no dzeltenās plāksnes izgriezīšu ziedus un arī pielikšu pie paneļa. Un darba beigās izrotāšu putniņu, izmantojot kaudzīti veidojot spārnu no lapu šablona, ​​spalvām, lapām un pīlādžu ogām. Cik skaists panelis tas izrādījās.

Tagad, pirms sākam, vingrināsim pirkstus.

2. Tiek veikta pirkstu vingrošana “Pīlādža lapas”.

Pīlādžu lapas klusi griežas / sažņaugt un atraisīt dūres/

Lapas klusi krīt zem tavām kājām / apļveida rotācijas ar rokām/

Un tie čaukst un čaukst zem kājām/ berzēt plaukstas ar taisnām kustībām/

It kā viņiem atkal gribētos reibst galva/ alternatīva pirkstu savienošana/

Puiši, vispirms būs jāvienojas, kurš kurus elementus izgriezīs, un, ja ir vairāki identiski elementi, piemēram, ziedi, lapas un pīlādžu ogas, varat tos izgriezt un veidot kopā.

-ARpie kā sāksi strādāt?

Kas tad ir jādara?

Kā jūs dekorēsiet savu darbu?

Bērni ķeras pie darba. Skan krievu tautasdziesmas. Pēc darba pabeigšanas bērni iznāk ar saviem paneļiem un pakar tos uz molberta, lai parādītu viesiem.

Pēdējā daļa.

Paskaties, kādus skaistus paneļus esi uztaisījis.

Kuri paneļi jums patika visvairāk? Kāpēc?

Mēs ar jums zinām, ka gadatirgū tiek dziedātas dziesmas. Vai iepriecināsim savus viesus?

Bērni stāv rindā puslokā un dzied ditas.

*Rudens, rudens pats no sevis

Paslēpj zeltu tvertnēs

Nu, kas tas par zeltu?

Viss ir tīrs Khokhloma!

*Hokhloma, tātad Khokhloma

Es izrotāšu visas mājas

Un tad uz ielu,

Gailis un vista!

*Vectēvs pirms pusdienām

Lika man zīmēt

Galu galā skaistos ēdienos

Prieks liet kāpostu zupu!

Mēs esam jūsu atvadu viesi

Teiksim kopā: “Uz redzēšanos!

Bērni aicina viesus apskatīt gadatirgus eksponātus.

Khokhloma - veckrievu tautas amatniecība, dzimis 17. gadsimtā Ņižņijnovgorodas rajonā. Sena leģenda vēsta: reiz Ņižņijnovgorodas mežos, klusas upes krastā, dzīvoja kāds vīrietis. Mēs nezinām, kas viņš ir un no kurienes viņš nāca. Vīrietis izgrebja koka krūzes un karotes un krāsoja tās tā, ka šķita, ka tās ir no tīra zelta. Karalis par to uzzināja un sadusmojās: “Kāpēc man pilī nav tāda kunga?! Iedod man! Tūlīt!" Viņš piesita ar nūju, uzspieda kāju un nosūtīja karavīrus, lai ved amatnieku uz pili. Karavīri devās izpildīt karalisko pavēli, taču, lai arī cik daudz viņi meklēja, meistara brīnumu viņi nevarēja atrast. Viņš devās uz Dievs zina, kur, bet vispirms viņš iemācīja vietējiem zemniekiem izgatavot zelta traukus. Katrā būdā krūzes un karotes mirdzēja ar zeltu.

Ņižņijnovgorodas apgabala Koverninskas apgabala Khokhloma ciems tiek uzskatīts par Khokhloma dzimteni.

Khokhloma krāsošanas izstrādājumi, visbiežāk trauki un mēbeles, ir izgatavoti no koka. Bet pirms krāsošanas uz tiem virsma tiek pārklāta ar gruntskrāsu un spīdīgu eļļu, izmantojot īpašu tehnoloģiju. Pēc tam šī spīdīgā virsma tiek skārdināta - ar mīkstu drāniņu tajā ierīvē alumīnija pulveri, no kura tā kļūst sudrabaina un ļoti gluda, bet pēc lakošanas - zeltaina. Trauki ir krāsoti "Khokhloma" ar eļļas krāsām. Tradicionālie Khokhloma elementi ir sarkanie, sulīgie pīlādži un zemenes, ziedi un zari. Bieži sastopami arī putni, zivis un dzīvnieki.

Sarkana, melna, zelta un zaļa ir Khokhloma krāsas. Lai atdzīvinātu rakstu, ir atļauts nedaudz balts.

Glezniecība var būt “augsta” - sudraba sagatavei tiek uzklāts dizains sarkanā un melnā krāsā; un “zem fona” - vispirms tiek iezīmēta ornamenta kontūra, un pēc tam fons ir piepildīts ar melnu krāsu, savukārt pats raksts nav krāsots, bet paliek sudrabs. Kad mēs lakojam, sudraba pārklājums kļūs zeltains un izskatīsies tā, it kā tas būtu no zelta :)

Praktizēsim zirga Khokhloma gleznošanu? Lai to izdarītu, jums ir jāizdrukā lapa ar jums tīkamo rakstu vai piederumiem. Un tur - paņem otu un krāsas un aiziet!

Zāle - lielu un mazu zāles stiebru raksts. Raksta elementi: grīšļi, zāles stiebri, lāsītes, stīgas, cirtas un krūmi.


Zāļu ornaments.


Lapu raksts - kāti un lapas.


Ogu raksts ietver šādus ornamentus: brūkleņu, ērkšķogu, jāņogu, zemeņu, pīlādžu, aveņu.


“Piparkūkas” rotājums parasti ir zīmēts tases vai trauka iekšpusē, tā ir ģeometriska figūra (kvadrāts vai rombs), kas dekorēta ar zāli, ogām un ziediem.

Glezniecībā "zem fona" biežāk tiek izmantots elements "čokurošanās". Cirtu krāsošana ir bagātīgs, sulīgs raksts ar apaļām, sarežģītām cirtām, kas atgādina cirtas. Nav zīmēti paši raksti, bet gan tumšais fons. Un iegūtais raksts tiek papildināts ar maziem krāsainiem elementiem (postscripts). Šis process ir daudz darbietilpīgāks nekā zirgu apgleznošana.

Krāsotos priekšmetus 4-5 reizes pārklāj ar speciālu laku (pēc katras kārtas ar starpžūšanu) un nobeigumā 3-4 stundas cietina cepeškrāsnī +150 +160 °C temperatūrā līdz zeltainas krāsas eļļas lakas plēvei. veidojas. Tādā veidā tiek iegūta slavenā “zelta Khokhloma”.

BRĪNUMS-KHOKHLOMA

Priekšmets: Karote “Miracle Khokhloma”.

Vecums: vecākā pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērni

Tips: integrētā nodarbība.

Mijiedarbības forma: grupa, apakšgrupa.

Mērķis: “Miracle Khokhloma” karotes izgatavošana plastilinogrāfijas tehnikā.

Uzdevumi:

1. Radīt interesi un turpināt iepazīstināt bērnus ar tautas amatniecību.

2. Iemācīties dekorēt telpisku plakni ar Khokhloma gleznas raksta elementiem, veicot darbus “plasticinogrāfijas” tehnikā.

3. Nostiprināt bērnu zināšanas par Khokhloma glezniecības krāsu shēmu un elementiem: ogām, ziediem, zāles čokiem.

4. Attīstīt acu un roku smalko motoriku.

Metodes un tehnikas:

Vizuāls (paraugs pabeigts darbs, trauku paraugi, ilustrācijas ar Gžeļa gleznas elementiem, prezentācija).

Verbāls (literārs vārds, skolotāja stāsts).

Praktisks (darba veikšana patstāvīgi).

Materiāli nodarbībai:

karotes veidne uz bieza kartona (sarkans, zelts)

ornamenta zīmēšana

plastilīna komplekts (melns, dzeltens, sarkans, zaļš, balts),

Khokhloma izstrādājumu paraugi un gatavā darba paraugs,

salvete,

krelles (dzeltenas).

multimediju projektors;

PowerPoint prezentācija "Miracle Khokhloma".

Nodarbības gaita:

1. Galvenā daļa.

(Bērni sēž rotaļu laukums uz krēsliem. Viņu priekšā skolotājs krievu tautas svētku tērpā. Blakus galds ar dažādiem Khokhloma meistaru ēdieniem (karotes, bļodas, krūzes)).

Uzmanību! Uzmanību! Uzmanību!

Sākas jautra ballīte!

Pasteidzieties, godīgie cilvēki,

Gadatirgus tevi aicina!

Uz gadatirgu! Uz gadatirgu!

Steidzies visi šeit!

Ir joki, dziesmas, saldumi

Mēs jūs ilgi gaidījām, draugi!

Ko tava dvēsele vēlas -

Izstādē atradīsi visu!

Dāvanas izvēlas katrs

Jūs nepaliksit bez pirkuma!

Hei, nestāvi pie durvīm

Drīz nāc ciemos!

Cilvēki pulcējas -

Mūsu gadatirgus tiek atklāts!

Puiši, šodien mūsu grupā tiek atvērts tirdziņš. Vai jūs zināt, kas tas ir? Gadatirgus ir liela izsole, kas notiek vienuviet un vienlaikus ar izklaidi un izklaidi. Cilvēki ieradās gadatirgū, lai kaut ko nopirktu vai pārdotu savas preces. Gadatirgus vienmēr ir svētki, tāpēc cilvēki gadatirgū vienmēr bija tērpušies svētku tērpos, lai parādītu sevi un redzētu citus.

Izstādē vienmēr ir pieejams plašs preču klāsts katrai gaumei. Katrs meistars slavē savus izstrādājumus, un brīnumtrauku, kas saulē mirdz kā zelts, pārdevējs īpaši cenšas:

Apbrīnojiet manu produktu

Tikai nevajag kaulēties!

Karotes apzeltītas, raksti savīti!

Nāc, nāc,

Pērc, pērc!

Skaistāku produktu nav

Mūsu Khokhloma!

Skolotājs: Un tiešām, puiši, paskatieties, cik labi ir trauki, dekorēti ar Khokhloma gleznu (demonstrē traukus). Vai vēlaties uzzināt, kur dzima šī glezna? Tātad, klausieties (prezentācija “Miracle Khokhloma”).

Prezentācija "Brīnums Khokhloma"

Senos laikos cilvēki ēda no koka traukiem. Un tirdzniecības ciematā Khokhloma, Ņižņijnovgorodas Trans-Volga reģionā, prasmīgi amatnieki izgatavoja koka traukus un krāsoja tos skaisti nokrāsots, tika nosūtīti uz citām pilsētām. Cilvēkiem šie trauki patika to spilgtuma, svētku un rakstu dēļ. Krūzes, karotes un kausi bija lieliski panākumi. Vēlāk viņi sāka izgatavot bērnu mēbeles. Khokhloma iedzīvotāji savus ēdienus ar lielu rūpību gatavo vairāk nekā trīssimt gadu. Katrs arī izmanto daudz izgudrojumu un izdomas, izdomājot rakstus, ko meklē apkārtējā dabā. Uz Khokhloma ēdieniem cirtās un virpuļo zāles stiebrs, un no tā lūr ogas: jāņogas, pīlādži, avenes un zemenes vai dīvaini ziedi un putni. Viņi krāsoja Khokhloma ar sarkanām, zaļām, melnām un zelta krāsām, dažreiz pievienojot brūnu un oranžu. Jūs nevarat atraut acis no spilgtajiem Khokhloma ēdieniem!

Kā burve – ugunsputns

Man neiziet no prāta

Burve-amatniece,

Zelta Khokhloma.

Un bagāts un skaists

Priecājos ciemiņu redzēt no visas sirds.

Krūzes, bļodas un kausi,

Un kas šeit pietrūkst:

Ugunīgu pīlādžu ķekari,

Saulainas vasaras magones

Un pļavu margrietiņas.

Es visu uzsūcu kā atmiņu:

Sarkano staru rītausma

Un rakstains ornaments

Senais Suzdalas brokāts.

Un tirdziņš rit pilnā sparā, jau dzirdamas dziesmas, un jautri Pētersīļi aicina braukt karuselī.

Fiziskās audzināšanas stunda “Karuselis”.

Knapi-knapi-knapi

Karuseļi griežas

(bērni sāk lēnām kustēties)

Un tad, tad, tad

Visi skrien, skrien, skrien

(paātrinās runas un kustību temps)

Skriesim, skrienam,

Skriesim, skrienam,

Kluss, kluss, nesteidzies.

(temps palēninās)

Karuselis os-ta-no-vi-te.

(visi apstājās)

Viens-divi, viens-divi,

Tātad spēle ir beigusies.

(visi paklanās viens otram).

2. Praktiskā daļa.

Skolotājs: Tātad mēs ar jums apmeklējām gadatirgu, izklaidējāmies, redzējām cilvēkus, parādījām sevi. Bet no gadatirgus viņi parasti atgriežas nevis tukšām rokām, bet gan ar precēm un dāvanām. Tātad mēs jums atvedīsim Khokhloma karoti no gadatirgus. Un mēs to krāsosim nevis ar krāsām, bet ar plastilīnu.

Darba izpildes posmi

Pirms darba uzsākšanas kopā ar bērniem atkārtojiet Khokhloma gleznas raksta elementus (prezentācijas slaids 17-21) ( dažādi veidi ogas: zemenes, dažādu formu lapas, dekoratīvie ziedi, čokurošanās, zāles stiebri). Piedāvājiet apskatīt traukus ar Khokhloma gleznu un gatavā darba paraugu, pārdomājiet zīmējuma kompozīciju un, ja bērns vēlas, izmantojiet citu Khokhloma gleznas elementu).

Elementu izpildes tehnoloģija:

Zāles asmeņi. Plānas zaļas (dzeltenas) krāsas desiņas ar saplacinātu (smailu) ārējo galu.

Curl. No zaļā (dzeltenā) plastilīna izrullē plānu desu, vienu galu piestiprina pie galvenā zara, otru desas malu pamazām apvijot aplī.

Lapas. Zaļo desu izrullē, sagriež vienādās daļās, katras galus no abām pusēm saplacina, nostiprina pie virsmas, piespiežot pie pamatnes. Izmantojot kaudzi, uz lapām uzvelciet vēnas.

Zemeņu. Izrullējiet sarkanu bumbiņu, viegli uzspiediet uz tās, lai izveidotu plakanu kūku, nedaudz saplaciniet ogu no vienas puses, piestipriniet to pie zara un nostipriniet to uz stikla virsmas pie galvenā zara. No zaļā plastilīna izrullējiet plānās desiņas, sadaliet tās kaudzē četrās daļās: no trim novietojiet seplapiņas uz ogas platās daļas, ceturtā savieno ogu ar galveno zaru. Izrullējiet ļoti mazus dzeltenos zirņus (vai nomainiet ar dzeltenām pērlītēm) - sēklas, nejauši izkaisiet pa ogām.

jāņogas. Izrullējiet sarkanu (melno) desu, sadaliet to kaudzē gabalos, no kuriem ar pirkstu izvelciet nelielas bumbiņas - ogas. No zaļā plastilīna izveido plānu desu, ar vienu malu piestiprini pie galvenā zara un no abām pusēm un vienu zara galā ieliek pāra ogas.

Pīlāds. Izrullējiet divas plānas dzeltenas desiņas un no vienas izklājiet garu pīlādžu zariņu. Sadaliet otru desu kaudzē vienādās daļās un izklājiet to saišķa siluetu zem galvenā zara. No sarkanā plastilīna izrullējiet desu, sadaliet kaudzē mazos gabaliņos, no kuriem sarullējiet bumbiņas - ogas, piestipriniet pie zara-pudura. Izrullējiet garu zaļu (vai jebkuras citas krāsas) desu, sadaliet to kolonnās un no tām izklājiet sarežģītu pīlādžu lapu (katrai lapai ir pāris, un tikai vienai augšējai lapai nav pāra).

Ziedi. No baltā plastilīna izrullē desu, sadali piecās daļās, no kurām sarullē bumbiņas. Novietojiet ziedlapu bumbiņas tuvu centram, nedaudz izlīdzinot tās uz virsmas. Pēc tam piepildiet vidu ar dzeltenām pērlītēm.

Veicot darbu patstāvīgi

Ņemam krāsainu kartona sagatavi un melnu plastilīna gabalu.

Un pārklājiet karotes dibenu, vienmērīgā kārtā izklājiet plastilīnu pa kartona virsmu.

Sāksim veidot lapas. Izrullējiet desu.

Mēs asinām no abām pusēm un saplacinām.

Izgatavojam trīs lapiņas un izkārtojam atbilstoši sastāvam.

No sarkanā plastilīna veidojam divas vienādas bumbiņas.

Apakšējo daļu izlīdzinām un asinām.

Mēs to novietojam uz sagataves.

Sāksim veidot ziedus. Lai to izdarītu, mēs izlaižam

divas vienādas desiņas no balta plastilīna.

Mēs to sadalām piecās vienādās daļās.

Ritinām bumbiņas.

Liek uz karotes, lai veidojas zieds.

Izlīdziniet to, iespiežot to virsmā.

Sāksim strādāt ar dzelteno plastilīnu.

Nogriežam mazos gabaliņos un veidojam plānas desiņas-flagellas.

Mēs vērpjam flagellas, novietojot tos uz virsmas atbilstoši sastāvam vai patvaļīgi.

Mēs novietojam zāles stiebrus pa visu plānās flagellas virsmu.

No flagellas veidojam arī kauslapu, kas sastāv no trim vai pieciem zāles asmeņiem un “astes”.

Izmantojiet plānas desiņas, lai dekorētu karotes augšdaļu.

Mēs “atdzīvinām” kompozīciju, uzklājot uz lapām dzīslas.

Mēs izrotājam ziedu vidu.

Kā arī, izmantojot zirņu krelles, sēklas izkārtojam nejaušā secībā.

“Miracle Khokhloma” karote ir gatava!!!

Fiziskā apmācība "Bud"

(Veikts pie galdiem darba laikā)

Katrs pumpurs

(Plaukstas kopā un paceliet rokas virs galvas)

Es labprāt paklanītos

(Noliec pa kreisi - pa labi, rokas aiz galvas)

Pa kreisi un pa labi

Uz priekšu un atpakaļ.

(Noliecas uz priekšu - atpakaļ)

No vēja un karstuma

(Ķermeņa apļveida kustības pa kreisi - pa labi)

Šie pumpuri

(Rokas aiz galvas)

Viņi ātri paslēpās

Ziedu pušķī.

(Nolaidiet rokas, saglabājiet savu stāju)

3. Noslēguma daļa.

Skolotājs: Jūs esat izveidojis brīnišķīgu produktu Khokhloma stilā, kas izgatavots neparastā veidā. Domāju, ka arī Tavi darbi būtu pieprasīti mesē. Šo darbu var lakot un dāvināt kā suvenīru. Un ar šo karoti (darba paraugu) mēs izrotāsim savu stūri " Tautas māksla" Paldies puiši!

Izmantoto tempetaruta saraksts:

Davydova G. N. Plastilinogrāfija- 2. - M.: Izdevniecība “Scriptorium. 2003", 2011. - 96 lpp.

Klienti A.E. Tautas amatniecība. - M.: Baltā pilsēta, 2002. - 48 lpp.

Khokhloma glezna. Darba burtnīca. - M.: Mozaīkas sintēze.

Dzejolis par gadatirgu no vietnes http://kidsclever.ru/

Plastilinogrāfija vai zīmēšana ar plastilīnu ir relatīva jauns izskats bērnu radošums un netradicionāla zīmēšanas veids, kas pieejams bērniem gan mājās, gan iekšā bērnudārzs. Kā norāda nosaukums, galvenais materiāls plastinogrāfijā ir plastilīns, kas tiek uzklāts uz horizontālas blīvas pamatnes - kartona, stikla, plastmasas vai bieza papīra. Gleznas var veidot arī jauktā tehnikā, plastilīna zīmējumus uz papīra papildinot ar pērlītēm, vizuļiem, dabīgiem materiāliem un grafiskie zīmējumi. Bērniem parasti ļoti patīk plastilinogrāfija un viņi kļūst par viņu iecienītāko nodarbi. Tam ir daudz iemeslu: pirmkārt, uz kartona ir ļoti vienkārši izveidot plastilīna zīmējumus, otrkārt, plastilinogrāfija palīdz mazināt muskuļu un nervu spriedzi, treškārt, plastilīna gleznojumus var viegli labot - ja kaut kas nesanāk, tad šī daļa var vienkārši noņemt kaudzi un atkārtot to.
Plastilīna zīmēšanas tehnika

Lai zīmētu ar plastilīnu, jums būs nepieciešami šādi materiāli:

  • kartons vai biezs papīrs;
  • koka vai plastmasas dēlis plastilīna izrullēšanai;
  • trauks ar ūdeni roku saslapināšanai;
  • daudzkrāsaina plastilīna komplekts;
  • mitrās roku salvetes;
  • dažādu formu kaudžu komplekts.

Amatniecības veidošana, izmantojot plastilinogrāfijas tehniku, sastāv no šādām darbībām:

1. Izvēlieties pamata zīmējumu, lai izveidotu attēlu no plastilīna. Jaunākajiem māksliniekiem vislabāk ir sākt zīmēt ar plastilīnu ar varavīksni. Uz kartona pārnesam sev tīkamā attēla skici, pievēršot uzmanību tam, uz kāda fona izvēlētais attēls izskatīsies labāk: balts vai krāsains.

2. Atdaliet mazus gabaliņus no plastilīna stieņiem un uzklājiet tos uz pamatnes saskaņā ar plānu. Mēs izmantojam dažādas modelēšanas metodes:

  • velmēšana - plastilīna gabals, kas atrodas starp plaukstām vai plaukstu un dēli, tiek izrullēts ar roku taisnām kustībām, iegūstot cilindrisku formu;
  • velmēšana - plastilīna gabals iegūst sfērisku formu, izmantojot otu apļveida kustības;
  • izlīdzināšana - izmanto, lai izveidotu plakanas un gludas virsmas;
  • saplacināšana - plastilīna bumbiņas izspiešana kūkā;
  • papildināšana;
  • velkot atpakaļ

3. Lai no plastilīna izveidotu attēlus ar lielu skaitu detaļu, kā arī izteiksmīgāku priekšmetu zīmējumu, var izmantot medicīnisko šļirci bez adatas. Šļirces iekšpusē ievieto plastilīna bloku un rūpīgi uzsilda, un pēc tam uzmanīgi izspiež ar gariem plāniem “diegiem”. Biezākiem pavedieniem varat izmantot konditorejas šļirci. Jūs varat uzsildīt šļirci, iegremdējot to traukā ar karstu ūdeni vai novietojot to uz radiatora.

4. Lai iegūtu maigākas pārejas starp krāsām un iegūtu nepieciešamos plastilīna toņus, dažādu krāsu plastilīnu vienkārši sajauc ar rokām. Šajā gadījumā jums jāatceras šādas nianses:

  • Vienlaikus nevajadzētu sajaukt vairāk nekā divas plastilīna krāsas, pretējā gadījumā krāsa izrādīsies blāva;
  • Spilgtāku un dziļāku nokrāsu var iegūt, sajaucot melno plastilīnu ar jebkuru krāsu;
  • Pasteļtoņus var iegūt, sajaucot ar jebkuras krāsas balto plastilīnu.